web analytics
ගවේෂණ 

‘ප්‍රිස්මා’… සෝමාලියාවට පාන් දැම්මා වගේ

ඇපල් අයිෆෝන් සඳහා පමණක් නිකුත්වූ ප්‍රිස්මා ඇප් එක බොහෝදෙනා අතරෆේස්බුක් වැනි සමාජජාල වෙබ් අඩවිතුල ජනප්‍රිය වුනා. මෙය මගින් අපගේ ඡායාරූප ඉක්මනින් සහ පහසුවෙන් සිතුවමක් ලෙසට හරවගන්න පුලුවන්.

කාලෙන් කාලෙට එන රැල්ල අතරේ පසුගිය දවස් ටිකේ අන්තර්ජාලය පුරා ම කතා වුණේ පොකෙමොන් ගෝ සහ ප්‍රිස්මා ගැන යි. පොකෙමොන් ගෝ කියන්නේ AR හෙවත් වර්ධිත සත්‍යතාවයෙන් යුත් නවතම ආකාරයේ ක්‍රීඩාවක්. ඒත් මෙය තවම ආසියානු රටවලට ලබා දී නැත.මේ ප්‍රිස්මා කියන්නේ නැණවත් දුරකතන සඳහා වූ ඡායාරූප සංස්කරණ යෙදුමක්. මෙය ඇලෙක්සි මොයිසීන්කොව් නම් මෘදුකාංග සංවර්ධකයා අතින් ජුනි මාසයේදී ඇපල් iOS දුරකතන සඳහා නොමිලේ මුදා හැරි යෙදුමක්. මෙහි ඇති ඡායාරූප පෙරහන් සහ කෘත්‍රීම බුද්ධියෙන් යුක්තව ඡායාරූපවලට ස්වයංක්‍රීයව යොදන ඉහළ වෙනස්කම් නිසා බොහෝ දෙනෙක්ගේ සිත් ඇද බැඳ ගත්තා. විශේෂයෙන් iOS භාවිත කරන්නන් පමණක් මෙය වැඩිපුර භාවිත කරමින් සමාජ ජාල වෙබ් අඩවි හරහා තම ඡායාරූප බෙදාගත් නිසා “සෝමාලියාවට පාන් දැම්මා වගේ” යන නූතන කටවහරෙහි කියමන මතින් “ඇපල්වලට අලුත් ඇප් එකක් ආවා වගේ” කියලා කතාවකුත් ගොඩනැගුණා. මේ යෙදුම නිකුත් කර සතියක් යන්නටත් පෙර එය මිලියන 7.5ක බාගත කිරීම් සංඛ්‍යාවක් සහ මිලියන 1කට වැඩි සක්‍රීය පරිශීලක සංඛ්‍යාවක් ඇපල් හරහා පමණක් එය ලබා ගත්තා. එය රුසියාව සහ අවට රටවල ඇප් ස්ටෝර් එකෙහි ඉහළින් ම තිබෙන යෙදුමක් බවට ද පත් වුණා. මෙය ලැබූ ඉහළ ප්‍රතිචාර නිසා සහ විවිධාකාරයේ පිරිස නොමඟ යවන යෙදුම් ඇන්ඩ්‍රොයිඩ් ප්ලේ ස්ටෝර් එකේ බිහි වුණු නිසා සංවර්ධකයා විසින් ජූලි 19 වැනිදා ඇන්ඩ්‍රොයිඩ් සඳහා බීටා වෙළුමකුත් 24දා සිට අවසාන වෙළුමකුත් දැන් ගූගල් ප්ලේ වෙත නිකුත් කොට තිබෙනවා.

අනෙකුත් ඡායරූප පෙරහන් යොදන යෙදුම්වල සිදුවන්නේ අදාළ ඡායාරූපය ලබා දුන්නාට පසු ඒ පෙරහන කිසිදු වැඩිදුර සකස් කිරීමකින් තොරව ඒ මතුපිට ස්ථරයෙහි යෙදීමෙනුයි. එහෙත් ප්‍රිස්මා ඊට වඩා බුද්ධිමත් නමුත් එයට එය තනිව කරගන්නට බැහැ. ඉතින් ඔබ ඡායාරූපය ලබා දුන් වහා යෙදුම විසින් එය ඔවුන්ගේ සර්වර් වෙත උඩුගත කරනවා. අනතුරුව එහිදී ස්ථරමය-ක්‍රියා දාමයක් අතුරෙන් ඡායාරූපය සකස් කිරීමෙන් අවසානයේ නැවත දුරකතනයට බාගත කරගෙනයි ඔබට පෙන්වන්නේ. බොහෝ අවස්ථාවලදී ඡායාරූපයකට පෙරහනක් එක් කළ පසු ඔබට බලාගෙන ඉන්නට සිදුවන්නේ මේ නිසා යි. මේ ක්‍රියාවලිය සර්වර් හරහා කර ගැනීම නිසා පොරොත්තු කාලය වැඩි වුණත්, එමඟින් ඔබේ දුරකතනයේ ප්‍රොසෙසර සහ රැම් ධාරිතාවන් අඩුවෙන් භාවිත කරන අතරතුර ඒවා අඩු දුරකතනයක වුණත් යෙදුම ධාවනය වන්නට තරම් නිම් වළලු පුළුල් කොට ගන්නවා.

අද ලංකාවේ මෙන්ම බොලිවුඩයේ ව්‍යාප්ත වී ඇති සෙල්ෆිවල අලුත්ම දේ තමයි මේ ප්‍රිස්මා, ඇප් එකග ඇපල් දුරකථන භාවිතා කරන අය සඳහා ලබාදෙන මෙම ප්‍රිස්මා, වලින් බොහෝ අය තමන්ගේ ඡායාරූප සංස්කරණය කර ෆේස්බුක් සහ ට්විටර් වගේ සමාජ ජාලා ගිණුම්වලට එකතු කරනු ලබනවාග එවැනි ,ප්‍රිස්මා, පුරුද්දක් ඇති බොලිවුඩ් නළු නිළියන් කිහිප දෙනෙක් ලෙස ආලියා බාත්, වරුන් ධවාන් සහ අර්ජුන් කපූර් යන නළුනිලියන් ය.

ප්‍රිස්මා ඇප් මෘදුකාංගය iOS වලට හඳුන්වා දෙනු ලැබුවේ මෙම වසරේ මැද වුවත්, එය, රටවල් 40 කට වැඩි ප්‍රමාණයක වැඩියෙන්ම බාගත කරගනු ලැබූ ඇප් මෘදුකාංගය බවට පත්ව තිබේ. මේ වන විට එය ලොව පුරා මිලයන 7.5 වරක් බාගත කරගෙන ඇත. ප්‍රිස්මා කිව්වොත් දැන් නොදන්න කෙනෙක් නැති තරම්. ඒ තරමට ප්‍රිස්මා app එක ලෝ පුරා අතිශය ජනප්‍රියත්වයට පත්වුණා. විවිධ අයුරින් ඡයාරූප නිර්මාණය කරගත හැකි මෙම app එක ඉතා විශිෂ්ඨ එකක් බවයි මෙය පරිශීලනය කළ බොහෝ දෙනා ප්‍ර‍කාශ කළේ. කෙසේ වෙතත් ප්‍රිස්මා පරිශීලකයන්ට තවත් සුභ ආරංචියක් මේ වනවිට විදෙස් මාධ්‍ය තුළ කතා බහට ලක්වනවා. ඒ ඡයාරූප වලට පමණක් සීමා වූ මෙම app එක වීඩියෝ සඳහා ද මේ වන විට අත්හදා බැලෙමින් පවතින බවයි.

ප්‍රස්මා මෘදුකාංගය මුලින්ම හදුන්වා දුන්නෙ රුසියානු මෘදුකාංග ආයතනයකි. ඒහි නිර්මාතෘවරයා ඇලක්සි මොයිසින්කෝ ය. දැනට මෙම මෘදුකාංගයේ ෆිල්ටර් 33කට සීමා වන අතර ඉදිරියේදී තවත් ෆිල්ටර් හදුන්වාදීමටද නියමිත ය.

සකීෆ් තන්වීර්

 

Related posts

Leave a Comment